חיפוש באתר

דיוור לדוא"ל
יצירת קשר
מפת האתר

השבת רכוש ומענקים - תקציר כללי
.................................................................................

 

רקע


ועידת התביעות הוקמה ב-1951 ע"י עשרים-ושלושה ארגונים יהודיים מובילים בעקבות הכרזתו של קנצלר מערב גרמניה דאז, קונארד אדנאואר, כי "גרמניה מוכנה, ביחד עם נציגי היהדות ומדינת ישראל... להביא לפתרון בעיית השילומים החומריים...” תפקידה  היה לנהל את המשא ומתן אודות פיצויים חומריים לקרבנות השואה מול ממשלת גרמניה.

  

ב-1990 ממשלת גרמניה המאוחדת איפשרה לבעלי רכוש יהודי במזרח גרמניה לשעבר שהוחרם או נמכר בכפייה ע"י הנאצים לתבוע חזרה את רכושם, דרך ועידת התביעות. כמו כן, גרמניה הכירה בועידת התביעות כיורש החוקי של רכוש יהודי, ציבורי ופרטי, שנותר ללא יורש. את התמורה ממימוש הנכסים ללא דורש ועידת התביעות מקצה לארגונים ומוסדות שונים ברחבי העולם הדואגים לרווחתם של ניצולי השואה, ולחקר ותיעוד השואה.

 

 

השבת רכוש

 

לאחר איחוד גרמניה ב-1990 הממשלה החדשה העבירה חוק הקובע שרכוש שהולאם ע"י המשטר הקומוניסטי מזרח-גרמני לשעבר יושב לבעליו החוקיים. לאחר משא ומתן אינטנסיבי של ועידת התביעות מול הממשלה הגרמנית, הוכלל בחוק גם סעיף אודות השבת רכוש יהודי שהוחרם או נמכר בכפייה ע"י הנאצים מ-1933 והילך.

 

בעלי רכוש יהודי במזרח גרמניה לשעבר ויורשיהם קיבלו את הזכות לתבוע חזרה את רכושם דרך ועידת התביעות.

 

לרשימה המלאה של הרכוש שהושב בסיועה של ועידת התביעות  לחץ כאן.

 

מענקים מתמורה על רכוש ללא יורשים

 

ממשלת גרמניה הכירה בוועידת התביעות כיורש החוקי לרכוש ציבורי של קהילות וארגונים יהודיים, ורכוש יהודי פרטי, שנותר ללא דורשים.

 

אילולא הוכרה ועידת התביעות כיורש החוקי, היו כל הנכסים היהודיים שלא נתבעו נותרים ברשות בעליהם באותה העת או עוברים לבעלות ממשלת גרמניה.

 

את התמורה מרכוש שנותר ללא יורשים מקצה ועידת התביעות באופן הבא:

 

- 80% למוסדות וארגונים ברחבי העולם הדואגים ותומכים בניצולי השואה

 

- 20% לחקר, חינוך ותיעוד השואה

 

 

תצוגת הדפסה

צור איתנו קשר:  רחוב קרליבך 25, תל-אביב  •  טלפון:03-5194400  •  מייל: infodesk@claimscon.org

Simply-Smart | בניית אתרים | קידום אתרים